Uhub Bangladeş ziyareti ve Cemaat-i İslami Davası

1971’de Pakistan ile Doğu Pakistan (Bangladeş) arasında çıkan savaşta yaşanan olaylarda rolü olduğu iddiasıyla 9’u Cemaat -i İslami yöneticisi toplam 12 kişinin idamla yargılandığı dava devam ediyor.
Uluslararası Hukukçular Birliği, Bangladeş’te aralarında 9 Cemaat-i İslami yöneticisinin de bulunduğu 12 kişinin idamla yargılandığı davayı yerinde izlemek üzere 14 Aralık-20 Aralık 2012 tarihleri arasında Dakka’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir ve davayı yerinde izlemiştir.
Heyet Dakka’daki çalışmaları sırasında, davanın taraflarını temsil eden kurum ve şahıslarla görüşmelerde bulunmuştur. Bu kapsamda UHUB heyeti; Cemaat-i İslami Partisi’nin Hukuk Ekibi Başkanı Abdur Rezzak ve Avukat Tacül İslam,  ana muhalefet partisi Bangladeş Milliyetçi Partisi’nin (BNP) Genel Başkan Yardımcısı ve eski Bakan Seyyidun Ahmed, Bangladeş Başbakanı Dış İlişkiler Başdanışmanı Gevher Rizver, Bangladeş Yüksek Barolar Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin, sanıkların yargılandığı Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Gulam Arif Tubu, Bangladeş Adalet Bakanı Kamaru’l-İslam ve hükümetteki Avami Partisi’nin avukatı Sultana Kamal ile bir araya gelmiştir.
Uluslararası Hukukçular Birliği heyetinin yaptığı incelemeler raporlaştırılmakta olup, hazırlanan rapor kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Konu hakkında ulusal ve uluslararası basında çıkan haberlerden bazıları:

NEWS


http://www.hurriyet.com.tr/planet/22249185.asp
http://www.tv5haber.com/7893_Hukukcular-Banglades-e-Gitti.html
http://www.dunyabulteni.net/?aType=haberYazdir&ArticleID=241466&tip=haber
Banglanews24.com (İngilizce)
Tthedailystar.net (İngilizce)
Newstoday.com.bd (İngilizce)
Daily-sun.com (İngilizce)
Bdnews24.com (İngilizce)